ÖMER FARUK SORAK

 
omer+faruk+sorak.jpg
 
 

Ömer Faruk Sorak, 1964 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Lise eğitimini tamamlamasının ardından Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’na kayıt olan Sorak, 1986 yılında bu okuldaki eğitimini başarıyla tamamladı. 1987 yılında TRT kadrosuna dahil oldu ve 1995 yılına kadar burada kameraman olarak çalıştı.

TRT’den ayrılmasının ardından görüntü yönetmeni olarak çalışmaya başlayan ve 1998 yılında Böcek Yapım Şirketi’ni kuran Sorak, bu şirketle beraber reklam filmleri ve klip çekimleri yapmaya başladı. 1999 yılında Fahit Erdemci’nin “Ben Ölmeden Önce” adlı şarkısına çektiği kliple adından söz ettiren başarılı yönetmen, daha sonra aralarında Teoman, Emre Altuğ, Kenan Doğulu ve Şebnem Ferah’ın da bulunduğu pek çok ünlü sanatçı için kamera karşısına geçti.

Ömer Faruk Sorak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ilk film, 2000 tarihli “Vizontele” oldu. Yılmaz Erdoğan ile beraber yönetmenliğini üstlendiği “Vizontele” filmi Demet Akbağ, Yılmaz Erdoğan, Altan Erkekli ve Cem Yılmaz gibi yıldız oyuncuları sayesinde kısa sürede büyük bir başarı kazandı ve Sorak’ın beyaz perdede önünü açtı.

“Vizontele”nin ardından 2002 yılında “Aşk ve Gurur”, 2003 yılında “G.O.R.A.”, 2006 yılında ise “Sınav” filmlerinde yönetmen koltuğunda oturan Sorak, 2009 yılında ise bir Cem Yılmaz filmi olan “Yahşi Batı”da yer alarak başarılı sanatçı ile “G.O.R.A.” ve “Vizontele”den sonra üçüncü kez beraber bir çalışmaya imza attı. 2011 yılında Aşk Tesadüfleri Sever ile gişede büyük bir başarı yakalayan Ömer Faruk Sorak, 2015 yılında ise Türk - Alman ortak yapımı olan film “8 Saniye”nin yönetmenliğini üstlendi.

Sorak, TV ve beyazperde için çektiği yapımların yanı sıra “Bir Divan Gazel” adlı belgesel filmde de kamera arkasına geçti.